RPH

Rancangan Pengajaran Harian

TemaMenyiasat Alam Bahan
TajukBahan disekeliling kita
SubtopikBahan Semulajadi
Tempoh60 Minit
Tahun4 Bestari
Bilangan Murid32 Orang
Objektif PembelajaranMengetahui bahawa objek diperbuat daripada bahan semulajadi
Hasil PembelajaranDi akhir pembelajaran ini, murid dapat:
  1. Menyatakan sekurang-kurangnya tiga jenis bahan semulajadi berdasarkan contoh bahan yang disediakan.
  2. Mengelaskan objek-objek yang diperbuat daripada bahan semulajadi daripada aktiviti kumpulan.
Pendekatan/ Kaedah/ StrategiPendekatan - inkuiri penemuan

Strategi - Perbincangan / kumpulan / stesen
Kemahiran SaintifikKemahiran proses:
  1. Meramal
  2. Berkomunikasi
  3. Mengelas
Penerapan Nilai
  1. Bersyukur dengan kewujudan pelbagai bahan dalam alam semulajadi
  2. Menghargai pelbagai bahan yang terdapat dalam alam semulajadi
  3. Menyedari setiap bahan mempunyai kepentingan kepada manusia
Pengetahuan Sedia AdaMurid mengetahui objek di sekeliling mereka diperbuat daripada bahan semulajadi yang berbeza

Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Memperkenalkan bahan-bahan semulajadi seperti getah, kayu, tanah, logam, kapas, sutera dan buku.
  • Guru menunjukkan beberapa contoh bahan semulajadi seperti kapas , kayu, batuan serta logam secara berturutan.
  • Guru mengemukakan soalan.
  • Murid menjawab soalan guru dan menyatakan sebabnya.
Kemahiran saintifik
Meramal

BBM
Set bahan semulajadi
1. Kapas
2. Kayu
3. Batuan
4. Logam
Pencetusan idea
(10 minit)
Apakah bahan semulajadi yang terdapat dalam bilik darjah ini ?
  • Guru meminta murid mengumpul bahan-bahan semulajadi yang terdapat di bilik darjah dan menyenaraikannya.
  • Murid menyenaraikan bahan semulajadi.
Kemahiran saintifik
Berkomunikasi

Nilai
Bersyukur dengan kewujudan pelbagai bahan alam semulajadi.
Penstrukturan semula idea
(20 minit)
Mengedarkan kad bergambar
  • Murid membentuk kumpulan
  • Murid-murid mengadakan perbincangan dalam kumpulan.
  • Murid membuat peta minda.
Kemahiran saintifik
Berkomunikasi

Penerapan nilai
menghargai pelbagai
Bahan yang terdapat dalam alam semulajadi
Aplikasi idea
(20 minit)
Mengadakan penyiasatan ke atas objek semulajadi di sekeliling seperti :
1. Taman sumber
2. Kantin sekolah
3. Perpustakaan
4. Bangsal basikal
5. Bilik darjah
  • Murid diberi kad tugasan
  • Murid menjalankan penyiasatan menggunakan kad tugasan di tempat yang ditetapkan.
  • Dalam masa 15 minit, murid kembali ke kelas bagi menyediakan carta pengelasan.
  • Guru mengukuhkan hasil dan member takrifan bahan semulajadi.
Kemahiran saintifik
mengelas
Refleksi
(5 minit)
Melengkapkan peta mindaMurid diberi peta minda dan diminta melengkapkan peta minda tersebut.Kemahiran saintifik
mengelas